Safari. Hayatınızda yepyeni sayfalar açmanın en iyi yolu.

Safari’yi Mac, iPhone ve iPad’iniz için en iyi tarayıcı olması için geliştirdik. Yerleşik gizlilik özellikleri sayesinde internette yaptıklarınız size özel kalıyor. Favori sitelerinizi kaydetmenize, bulmanıza ve paylaşmanıza yardımcı olan kullanışlı araçlarla arama yapmak ve online içeriklere ulaşmak daha akıllı hale geliyor. Mac için Safari, diğer tarayıcılara göre daha hızlı ve enerji açısından daha verimli. Ve iCloud sayesinde Safari tüm aygıtlarınızda kusursuz çalışıyor.

İnternette gizliliğiniz ve güvenliğiniz koruma altında.

Gizlilik ve güvenlik sadece bir istek değil, bir gereklilik olmalı. İşte bu yüzden, gizliliğinizi korumanıza ve Mac’inizi güvende tutmanıza yardımcı olacak tüm özellikler Safari’de yerleşik olarak bulunuyor.

Akıllı Takip Koruması.

İnternette yeşil bir dağ bisikleti aradığınızı hatırlıyor musunuz? Sonrasında açtığınız her sitede sinir bozucu yeşil dağ bisikleti reklamları görmüştünüz değil mi? Yapay öğrenme teknolojisi sayesinde Safari, internetteki işlemlerinizi takip eden reklamverenleri ve diğer veri şirketlerini belirleyerek onların arkalarında bıraktıkları siteler arası takip verilerini ortadan kaldırıyor. Böylece internetteki gezinme bilgileriniz sadece size özel kalıyor. Ayrıca Safari, Beğen ve Paylaş düğmeleri ile yorum amaçlı araç takımları gibi yerleşik içeriklerin izniniz olmadan sizi takip etmesini de önlüyor. İşte beğeni rekoru kıracak bir özellik.

Koruma Alanı. Web siteleri için yerleşik koruma.

Koruma Alanı, web sitelerinin yapabileceklerini kısıtlayarak kötü amaçlı kodlara ve zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Safari’nin web sayfalarını ayrı işlemlerle çalıştırması sayesinde bir sayfadaki zararlı bir kod tek tarayıcı sekmesiyle sınırlı kalıyor; böylece tüm tarayıcıyı çökertemiyor veya verilerinize erişemiyor.

Dijital parmak izi koruması.

Online olduğunuzda reklam şirketleri aygıtınızın bazı karakteristik özelliklerini kullanarak “parmak izinizi” oluşturabilir ve sizi izleyebilir. Safari ise basitleştirilmiş bir sistem profili paylaşarak buna engel oluyor. Bu da veri şirketlerinin kimliğinizi tespit etmesini ve sizi izlemesini zorlaştırıyor.

Zararlı sitelerden korunma.

Safari, dolandırıcılık amaçlı internet sitelerinden ve kötü amaçlı yazılımlar barındıran sitelerden korunmanıza yardımcı oluyor. Hem de siz daha onları ziyaret etmeden. Bir web sitesi şüpheli görünüyorsa, Safari bu sitenin yüklenmesini önlüyor ve sizi uyarıyor.

Özel Dolaşma.

Özel Dolaşma’yı kullandığınızda, Safari ziyaret ettiğiniz sayfaları, arama tarihçenizi veya Otomatik Doldurma bilgilerinizi hatırlamıyor. Dilerseniz, sizi izlemeyen yerleşik arama motoru DuckDuckGo’yu kullanarak da web aramalarınızın gizli kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Daha güvenli ve pratik parolalar.

Safari, parolalarınızın sağlam ve benzersiz olmasını sağlamak için büyük çaba gösteriyor. Sizin için otomatik olarak güçlü parolalar oluşturup kaydediyor. Parolalarınız bir kere kaydedildikten sonra tüm Apple aygıtlarınızdaki web sitelerinin yanı sıra iOS ve iPadOS aygıtlarınızdaki uygulamalarda da otomatik olarak çıkıyor. Bir kereden fazla kullanılan parolalar Safari tercihlerinde işaretleniyor. Böylece hepsini kolayca güncelleyebiliyorsunuz. Ve SMS ile gönderilen tek seferlik parolalar Mesajlar’a gelir gelmez parola alanında otomatik olarak çıkıyor. Kısacası, güvenlik hiç bu kadar kullanıcı dostu olmamıştı.

Tüm aygıtlarınızda istediğiniz gibi dolaşın.

Safari yalnızca her Mac’te değil, tüm iOS aygıtlarınızda bulunuyor. Ve hangi aygıtı kullanırsanız kullanın, iCloud sayesinde parolalarınız, yer imleriniz, geçmişiniz, sekmeleriniz ve Okuma Listeniz her zaman güncel kalıyor.

Mac’te gezinmenin en hızlı yolu. Tüm Windows tarayıcılarından da daha hızlı.

İnanılmaz hızlı JavaScript motoruyla dünyanın en hızlı masaüstü tarayıcısı olan Safari, aynı Mac üzerinde yapılan tüm karşılaştırmalarda hem Mac hem de PC tarayıcılarını geride bırakıyor. 1

Daha fazlasını arayın.
Daha fazlasını izleyin.

Safari özellikle Mac için optimize edildi. Bu nedenle macOS’te kullanılan diğer tarayıcılardan daha verimli. Ayrıca Safari, en sevdiğiniz yayınların kullandığı format olan HTML5 videolarını uygun olan her yerde oynatabiliyor. Bu sayede diğer tüm tarayıcılara kıyasla internette dört saate kadar daha uzun süre gezinebilir ve iki saate kadar daha uzun süre video izleyebilirsiniz.2

+3 saat

Chrome ve Firefox’a göre daha uzun gezinme süresi

+4 saat

Chrome ve Firefox’a göre daha uzun video izleme süresi

En iyi tarayıcı. Bambaşka bir deneyim.

Safari’deki özellikler daha akıllı bir şekilde gezinmenize, bulduklarınızı kolayca yönetmenize ve paylaşmanıza yardımcı oluyor.

Başlangıç sayfası güncellendi. Başlangıç sayfası, favorilerinize ve sık ziyaret ettiğiniz web sitelerine hızla ve kolayca erişmenizi sağlıyor. Siri önerileri, Mesajlar’da size gönderilen bağlantıları ve daha fazlasını öne çıkarıyor.

iPad’de gezinmek şimdi masaüstünde gezinmek gibi. Safari şimdi web sitelerini masaüstü versiyonlarıyla gösteriyor. Yani iPad ekranının büyüklüğüne göre ölçeklendirilmiş ve dokunma hareketine göre otomatik olarak optimize edilmiş şekilde. Daha hızlı ve akıcı kaydırma özelliğiyle web’de gezinmek şimdi her zamankinden de iyi hissettiriyor. Ve yeni indirme yöneticisi sayesinde Safari’de kolayca dosya indirip paylaşabiliyorsunuz.

Otomatik oynayan videoları durdurun. Safari, internette gezinirken bir anda karşınıza çıkan sesli videoların otomatik olarak oynatılmasını engelliyor. Videoları görüntülemek istediğinizdeyse, oynat düğmesine tıklamanız yeterli. Sevdiğiniz bir sitedeki videoların her zaman oynatılmasını mı istiyorsunuz? İçeriklerin otomatik olarak oynatılması için Safari’deki site ayarlarını kullanabilirsiniz.

Geliştiriciler

Mac donanımlarıyla macOS arasındaki derin WebKit entegrasyonu sayesinde Safari, macOS platformundaki tüm tarayıcılar arasında en hızlı performansı ve en uzun pil ömrünü sunuyor. Ayrıca, modern web standartlarını destekleyerek zengin tarayıcı deneyimleri sağlıyor. macOS Catalina’daki WebKit, internette gezinmeyi daha da zengin bir deneyim haline getiren ek web standartları için optimizasyonlara ve desteğe sahip.

Daha fazla bilgi

Genişletmeler

Safari Genişletmeleri, macOS’teki internette gezinme deneyiminizi özelleştirmenin harika bir yolu. Favori genişletmelerinizi Mac App Store’da bularak Safari’ye ekleyebilirsiniz.

macOS Mojave ve macOS Catalina için genişletmeler

macOS High Sierra ve daha önceki sürümler için genişletmeler