Tedarikçi Sorumluluğu

En yüksek standartlar. Her aşamada. Herkes için.

Apple’da yaptığımız her şeyin tam kalbinde insanlar yer alıyor. Bu nedenle yalnızca ürünleri kullananları değil, üretime yardımcı olanları da düşünmek zorundayız. Tedarik zincirimizdeki insanları ve hepimize ev sahipliği yapan gezegenimizi korumak için hem kendimizi hem de tedarikçilerimizi en yüksek standartlardan sorumlu tutuyoruz. Tedarikçi Davranış Kurallarımız bu taahhüdü yerine getirmek amacıyla oluşturuldu. Malzeme tedarikinden ürünlerin geri dönüştürülmesine kadar her aşamada, kriterlerimizin karşılandığından emin olmak için tedarikçilerimizle birlikte çalışıyoruz.

Söz vermekle kalmıyoruz. Sözlerimizi hayata geçiriyoruz.

Son ürün denetimi, Vietnam

Ürünlerimizi yaratırken olduğu gibi son derece yüksek ideallerimizi hayata geçirmek için de yenilikçi bir ruh ve sıkı bir çalışma gerekiyor. İşçi hakları, insan hakları ve çevrenin korunması Tedarikçi Davranış Kurallarımızın temelini oluşturuyor. Tedarik zincirimizdeki insanlara destek olmak ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir halde bırakmak için hep daha ileriye gidiyoruz. Hedeflerimize daha hızlı ulaşmak için iş ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.

Herkes için güvenli ve saygılı iş yerleri.

İş yeri hakları demek insan hakları demek. Tedarikçilerimizin adil çalışma saatleri, güvenli bir çalışma alanı ve ayrımcılıktan uzak bir ortam sağlamalarını şart koşuyoruz. Bu koruyucu önlemler insanların yaptığı işe veya çalıştığı yere bakılmaksızın tüm tedarik zincirinde uygulanıyor.

Tedarikçi çalışanları
işe başlamadan önce haklarıyla ilgili eğitim alıyorlar.

Tedarikçi çalışanları işe başlamadan önce haklarıyla ilgili eğitim alıyorlar.

Korunabilmek için önce hakların farkında olmak gerekiyor. Tüm tedarikçilerin çalışanlara iş yeri haklarını oryantasyon sırasında bildirmelerini zorunlu tutuyoruz. Bu haklarının
ihlal edildiğini düşünen çalışanları, şikayetlerini anonim kanallar üzerinden iletmeleri için cesaretlendiriyoruz. Ve şikayetini dile getiren çalışanlara misilleme yapılmasına
sıfır tolerans gösteriyoruz.

Apple, tedarikçilerin iş gücü için anonim şikayet kanalları oluşturmalarını sağlamakla kalmıyor ayrıca tedarikçi çalışanlarından da her zaman doğrudan geri bildirim istiyor. 2019’da tedarikçi çalışanlarının işlerinden duyduğu genel memnuniyeti ölçmek için
iş yeri hakları uzmanlarıyla birlikte bir çalışma gerçekleştirdik. İş yeri haklarına ne kadar saygı duyulduğu, yönetimin şikayetlere nasıl karşılık verdiği gibi konuların yanı sıra yemek servisi gibi iş yeri şartları ve imkanları hakkında tedarikçi çalışanlarının görüşleri toplandı. Gönüllü katılımcılarla anonim şekilde yapılan bu anketlerden elde edilen geri bildirimler daha iyi yemek servisi ve yeni çalışanlar için daha kapsamlı oryantasyon sağlanması gibi iyileştirilmeler yapılması amacıyla doğrudan tedarikçi tesislerine iletildi.

19,4 milyon+ 2008’den bu yana 19,4 milyonun üzerinde tedarikçi çalışanı sahip oldukları haklar konusunda eğitim aldı.
42.885 İş yeri memnuniyeti anketlerine 42.885 tedarikçi çalışanı katıldı.

İş yeri güvenliği de tasarım sürecimizin bir parçası.

İş yeri güvenliği de tasarım sürecimizin bir parçası.

Herkesin güvenli ve sağlıklı bir iş yerinde çalışmaya hakkı var. Bu nedenle tedarikçilerin mutlaka doğru koruyucu ekipman ve eğitimi sağlayarak işle ilgili riskleri yönetmeleri gerekiyor. Güvenlik incelemelerimize makineler çalışmadan önce başlıyoruz. Ve yeni süreçlerin güvenli olduğundan emin olmak için üretim teknikleri geliştiren mühendislerle yan yana çalışıyoruz.

Kimyasal maddelerin sorumlu bir şekilde kullanılması da aynı derecede önem taşıyor. Bazı kimyasalların kullanımını kesinlikle yasaklıyoruz. Kimyasal maddelerin kullanıldığı durumlarda tedarikçi çalışanlarının sağlığını korumak amacıyla belirli güvenlik önlemleri alınmasını şart koşuyoruz. Tedarikçilerin her zaman daha da güvenli ve çevre dostu alternatiflere yönelmelerine yardım etmek için çalışıyoruz.

A+ Apple, toksik kimyasalların kullanımını ortadan kaldırarak Safer Chemicals, Healthy Families kuruluşunun Mind the Store değerlendirmesinde iki yıl üst üste A+ derecesi aldı.

Yaşadığı topluluğu savunan insanları destekliyoruz.

Yaşadığı topluluğu savunan insanları destekliyoruz.

Sıkı standartlarımız her düzeyde geçerli. Çünkü küresel bir tedarik zinciri, küresel bir sorumluluk anlamına geliyor. Yerel ve bağımsız seslere destek vermenin insanları ve gezegeni korumak için kritik önem taşıdığına inanıyoruz. Bu anlayış, sorumluluklarımızı üstlenmemizi ve endişelere daha iyi yanıt vermemizi sağlıyor. İçinde yaşadıkları toplulukların karşılaştığı zorlukları ve fırsatları en iyi anlayan uzmanlarla iş birliği yapıyoruz. Öğrendiklerimizi ve edindiğimiz deneyimleri karmaşık tedarik zincirlerinin yönetiminde kullanıyoruz.

İnsan hakları ve çevre savunucuları gibi halkın yararı için çalışan aktivistlere destek vermek amacıyla 2017’den bu yana Fund for Global Human Rights ile birlikte çalışıyoruz. 25’ten fazla ülkede faaliyet gösteren bu kuruluşa yerel gruplara örgüt yönetimi, kapasite geliştirme ve yasal savunma alanlarında eğitimler vermesi için destek sağladık. 2019 yılında ise insan haklarıyla ilgili konularda farkındalık yaratmak için uluslararası çapta çalışmalar yürüten Thomson Reuters Foundation ile iş birliğimizi genişlettik.

Borç köleliğini daha başlamadan bitirmeye kararlıyız.

Borç köleliğini daha başlamadan bitirmeye kararlıyız.

Hiç kimse çalışmak için para ödemek zorunda kalmamalı. Tedarik zincirimizdeki milyonlarca kişinin küçük bir bölümü, yurt dışında çalışmak için ülkesinden ayrılanlardan oluşuyor. Bu insanlar gittikleri yerlerde borç köleliğine karşı savunmasız durumda kalabiliyorlar. Örneğin işe alım ücreti gibi bir koşulla önce borçlandırılıp sonra da o borca karşılık çalıştırılma tehlikesiyle karşılaşabiliyorlar. Buna izin vermiyoruz ve borç köleliğinin tüm biçimlerine karşı sıfır tolerans gösteriyoruz.

Eğer bir borç köleliği vakası tespit edersek tedarikçinin derhal buna karşı gerekli adımları atması ya da tedarik zincirimizden çıkarılmayı göze alması gerekiyor. Ayrıca tedarikçinin işe alım ücretinin tamamını doğrudan çalışana geri ödemesini zorunlu kılıyoruz.

2019’da tedarikçiler, onların iş gücü temsilcileri ve tedarik zinciri çalışanlarıyla iş birliği yaparak sorumlu işe alım araç kitini geliştirdik. Bu araç kiti, ilgili herkesin sıkı standartlarımıza uygun şekilde işe alım yaptığından emin olmak için tasarlandı. Bununla birlikte tedarikçi çalışanlarının yeni işlerine daha hazırlıklı olmalarını sağlamak için bu kişilere kendi ülkelerinden ayrıldıklarında verilen çalışma hakları eğitimini iyileştirdik.

1 2019 yılında 1 borç köleliği vakası tespit edildi.
1,3 milyon 2019’da 462 tedarikçi çalışanına toplam 1,3 milyon USD tutarında işe alım ücreti geri ödendi.
32,3 milyon 2008’den bu yana 36.599 çalışana toplam 32,3 milyon USD tutarında işe alım ücreti tedarikçiler tarafından geri ödendi.

Eğitim programlarımızı büyük bir tutkuyla tasarlıyoruz.

Tıpkı ürünlerimiz gibi.

Apple olarak eğitimin çok büyük bir dengeleyici güç olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle 2008’den bugüne dört milyondan fazla tedarikçi çalışanına eğitim ve kurs verdik. Bu programlar Apple’ın üretim süreçleriyle doğrudan bağlantısı olmayan kişilerin bile yeni fırsatlar elde etmelerine ve talep gören becerileri edinmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Daha fazla tedarikçi çalışanının sağlık eğitimi almasını sağlıyoruz.

Daha fazla tedarikçi çalışanının

sağlık eğitimi almasını sağlıyoruz.

Tedarikçi çalışanlarının hem iş yerinde hem de dışarıda daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak için yerel uzmanlarla iş birliği yaparak özel eğitim programları hazırlıyoruz. Bu programlar sayesinde katılımcılar sağlık durumlarıyla ilgili daha fazla farkındalığa sahip oluyor, sağlıklarını daha iyi yönetme becerisi kazanıyor ve edindikleri bilgileri yaşadıkları toplulukla paylaşabiliyorlar.

Çin, Hindistan ve Vietnam’daki sağlık eğitimi programlarımız beslenme, meme kanserinde erken tanı için kendi kendine muayene ve anne sağlığı gibi konuları kapsıyor. Ayrıca temel sağlık eğitimini tedarikçilerimizin yeni çalışanlara yönelik oryantasyon çalışmalarının bir parçası haline getirdik. Yalnızca 2019’da 840.000’den fazla kişi bu eğitimi aldı.

Yarının iş gücü için gereken becerileri bugünden kazandırıyoruz.

Yarının iş gücü için gereken becerileri bugünden kazandırıyoruz.

Çalışanlarına akıllı üretim modeline yönelik gelişmiş beceriler kazandırmaları için tedarikçilerle birlikte hareket ediyoruz. 2019 yılında iPhone onarımı, bilgisayarlı sayısal denetim (CNC) teknolojisi, robotik ve elektrik teknisyenliğini kapsayan dört temel alanda mesleki sertifikasyonlara odaklanmaya devam ettik. Buna ek olarak daha fazla tedarikçi çalışanının kalifiye bir üretim hattı yöneticisi olmak için gereken liderlik özelliklerini edinmesine yardımcı olduk.

Kısa bir süre önce ABD’deki tedarikçi çalışanlarına iş dünyasında rağbet gören becerileri kazandırmak amacıyla yeni bir program başlattık. Programa katılanlar sunum becerileri, tasarım odaklı düşünme, iş yazışmaları ve proje yönetimi gibi konular arasından istedikleri kursları seçebiliyorlar.

4 milyon 2008’den bu yana Tedarikçi Çalışanı Eğitimi ve Gelişimi (SEED) programına 4 milyon kişi katıldı.

Tedarik zincirinin en uç noktalarına kadar ulaşan olanaklar sunuyoruz.

Tedarik zincirinin en uç noktalarına kadar ulaşan olanaklar sunuyoruz.

Eğitim programlarımızı tedarikçilerimizin malzemelerini aldığı yerlerde yaşayan topluluklar da dahil olmak üzere daha fazla insana ulaştırmaya devam ediyoruz.

Mesleki eğitimin, sunulduğu topluluğun ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesi gerektiğini biliyoruz. Gençlere bir meslek veya zanaat öğrenmelerinde yardımcı olacak beceri ve araçları sağlamak amacıyla, bu alanda 40’tan fazla ülkede deneyimi olan uluslararası kalkınma örgütü Pact ile iş birliği yapıyoruz. Programa katılanlar birçok farklı fırsatı değerlendirme ve seçtikleri alandaki bir uzmanın yanında çırak olarak çalışma olanağı elde ediyorlar. Programı tamamlayanlar kuaför, terzi, kaynakçı ve tamirci olarak çalışabiliyorlar.

Kişisel gelişimden uygulama geliştirmeye.

Kişisel gelişimden

uygulama geliştirmeye.

Herkesin kod yazmayı öğrenebileceğine inanıyoruz. Kod yazma, tedarikçilerimiz ve çalışanları için en çok talep gören becerilerden biri. 2018’de tedarik zinciri çalışanlarına, Apple’ın tasarladığı kodlama dili Swift üzerine eğitim vermeye başladık.

2019’da programı genişleterek daha fazla insanın katılımını sağladık. Mağazalarımızdaki Today at Apple etkinliklerini yöneten Apple Retail Creative’lerini tedarikçi çalışanlarına Swift’in temelleri ve uygulama geliştirme konularında eğitim vermeleri için görevlendirdik. Kod yazma eğitimi öğrencilerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini güçlendirerek çalışma ortamındaki zorluklara karşı yeni yaklaşımlar geliştirmelerine de yardımcı oluyor. Programı tamamlayanlar iş akışını iyileştiren veya tesis yönetimini kolaylaştıran uygulamalar gibi doğrudan kendi işleriyle ilgili uygulamalar geliştirebiliyorlar.

%50 Katılımcıların %50’si Swift eğitim programından önce kod yazmayı

çok az biliyor veya hiç bilmiyordu.

Küresel tedarik zincirimiz gezegeni korumak için çalışıyor.

Ürünlerimizi tasarlarken, üretirken ve geri dönüştürürken yeryüzünü korumak için olağanüstü bir sorumluluk hissediyoruz. Daha fazla enerji ve su tasarrufu yapmak, atıkları ortadan kaldırmak ve doğal kaynakları daha iyi korumak için tedarikçilerle iş birliklerimizi her yıl derinleştiriyoruz. Örneğin sadece 2019’da enerji verimliliği ve emisyon denetimleri yoluyla tedarikçilerimizin bir milyon metrik tondan fazla emisyonu önlemelerine yardımcı olduk. Çevre üzerindeki etkimizi azaltmak amacıyla yenilikçi yöntemler geliştirmeye devam ediyoruz. Ve bu yöntemleri kendi etkilerini azaltabilmeleri için diğerleriyle de açık bir şekilde paylaşıyoruz.

Yenilikçi iş ortaklıklarımız bizi sıfır atık hedefimize daha da yaklaştırıyor.

Yenilikçi iş ortaklıklarımız bizi sıfır atık hedefimize daha da yaklaştırıyor.

Sıfır Atık Programımız ile atıkları tamamen ortadan kaldırmayı ve ürünlerimizin imal edildiği yerlerde yaşayan toplulukların çöp sahalarına hiçbir şey göndermemeyi hedefliyoruz. iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, AirPods, HomePod ve Apple TV’nin
son montajının yapıldığı tüm tesisler, bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda Çöp Sahalarına Sıfır Atık onayı aldı.

Sıfır atık hedefine ulaşmak için gereken bir malzeme veya süreç henüz ortada yoksa bile biz yaratıyoruz. Örneğin üretim sürecinde ürün bileşenleri taşınırken koruyucu bir filme ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden geri dönüştürülebilir bir film tasarlamak için bir tedarikçiyle iş birliği yaptık. Ve ilk kullanımdan sonra taşıma tepsilerine dönüştürülen bir film elde ettik. Böylece normalde çöp sahalarına gönderilecek veya yakılacak bir atığı ilk baştan hiç üretmemiş olduk. Üstelik bu malzeme şimdi tüm endüstride kullanılıyor.

1,3 milyon 2015’ten bu yana 1,3 milyon metrik ton atığın
çöp sahalarına gönderilmesi önlendi. Bu miktar 100.000 çöp kamyonunu doldurmaya yetecek
kadar atığa denk.
155 Sıfır Atık Programı’na
155 tedarikçi tesisi katılıyor.

Suyun korunması
için ortak çaba gösterilmesini
teşvik ediyoruz.

Suyun korunması için ortak çaba gösterilmesini teşvik ediyoruz.

Su çok değerli ve dünyanın birçok bölgesinde kıt bir kaynak. Bu nedenle temiz su tasarrufuna ek olarak tedarikçilerimizin hayati öneme sahip bu doğal kaynağı yönetir
hale gelmelerine de yardımcı oluyoruz.

2019’da üç Apple tedarikçi tesisi, Su Yönetimi İttifakı (AWS) tarafından dünyada platin sertifikaya layık görülen ilk elektronik şirketleri oldu. Bu küresel program; şirketler, devletler ve sivil toplum arasında iş birliğini teşvik ederek su yönetimi için bir çerçeve ve standart belirliyor. AWS sertifikası almaya hak kazanan bir tedarikçi, paylaşılan
su kaynaklarını korumayı öğrenmekle kalmıyor aynı zamanda yerel topluluklarla ilişkisini de geliştiriyor.

35,2 milyar 2019’da 35,2 milyar litre su tasarrufu sağlandı. Bu miktar 48 milyondan fazla kişinin bir yıllık içme suyu ihtiyacına denk.
%40 2019’da yeniden kullanılan su oranı %40 oldu.

Daha küçük bir karbon ayak izi için büyük adımlar
atıyoruz.

Daha küçük bir karbon ayak izi için büyük adımlar atıyoruz.

İklim değişikliğine karşı çalışmaya devam ediyoruz. 2019’da hem enerji tüketimine bağlı hem de doğrudan oluşan yıllık sera gazı emisyonunu bir milyon metrik tondan fazla azaltmaları için tedarikçilerimize yardımcı olduk. Böylece 220.876 arabanın bir yıl boyunca trafikten çekilmesine eşit bir etki yarattık. Diğer yandan iPhone’un son montajını yapan tesislerin çoğunluğu, 2020 sonuna kadar enerji tüketimini yüzde 20 azaltmak gibi iddialı bir hedefe ulaşmakta kararlı.

Ekim 2019’da Çin’in lider çevre koruma kuruluşunun Kurumsal Şeffaflık Endeksi’nde Üstün Başarı seviyesine ulaşan ilk kurum Apple oldu. Bunun nedeni Apple’ın yüzlerce tedarikçisini çevre performansını iyileştirmeye yöneltmesiydi. Bundan sonra da su, enerji ve sıfır atık konularındaki yenilikçi programlarımızdan öğrendiğimiz en iyi uygulamaları paylaşarak kendi tedarik zincirimizdeki ve tüm endüstrideki ilerlemeyi hızlandırmaya devam edeceğiz.

1 milyon+ 2019’da enerji tüketimine bağlı ve doğrudan oluşan yıllık bir milyon metrik tondan fazla sera gazı emisyonu önlendi. Bu miktar 220.876 arabanın bir yıl boyunca trafikten çekilmesine denk.
92 2019’da 92 tedarikçi Enerji Verimliliği Programı’na katıldı.

Bir aygıtın neler yapabildiği kadar nelerden yapıldığına da önem veriyoruz.

Bir aygıtın neler yapabildiği kadar nelerden yapıldığına da önem veriyoruz.

Apple ürünlerinde birçok farklı malzeme kullanılıyor. Nihai hedefimiz yalnızca geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir içerikleri kullanacağımız kapalı bir döngüye ulaşmak. Bu doğrultuda malzemelerin sorumlu bir şekilde elde edildiğinden emin olabilmek amacıyla tedarikçiler için katı standartlar belirliyoruz. İnsan hakları ve çevreyle ilgili riskleri anlayıp daha iyi çözümler bulmak için, madenlerin geldiği yerler de dahil olmak üzere tedarik zincirimizin ilk halkasına kadar bakıyoruz. Apple, tedarik zincirini bu seviyelerden başlayarak haritalayan ve belirli madenleri ergitme tesislerine ve rafinerilere dek takip eden ilk şirketlerden biri. Hatta tam şeffaflık için, bu madenleri işleyen tesislerin
listesini de yayınlıyoruz. Listedeki ergitme tesisleri ve rafinerilerin tamamı üçüncü taraf denetimlerinden geçiyor.

Bunların yanı sıra maden tedariki için yenilikçi yollar arıyor ve madenciliğe olan ihtiyacımızı tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. 2017’de Tiffany & Co. ve kâr amacı gütmeyen sürdürülebilirlik kuruluşu RESOLVE ile Salmon Gold ortaklığını başlattık. Salmon Gold projesinde Alaska ve Yukon’un uzak bölgelerindeki terk edilmiş madenlerden altın elde etmek için bir yöntem geliştirildi. Bunu yaparken de yerel topluluklara danışılarak o bölgeye özgü somon türünün yaşadığı ırmakların kurtarılmasına yardım edildi. Apple’ın tedarik zincirine bu proje kapsamında dahil olan altının takibi blockchain (blok zinciri) teknolojisiyle yapılıyor. Bu çalışmada elde edilen bilgilerin diğer malzemelerin tedarik zincirlerine de aktarılması ve uygulanması amaçlanıyor.

Paylaşmak için üretiyoruz.

Arka muhafaza birimlerinin denetimi, iPhone üretimi, Çin

Belirlediğimiz kriterler ve başlattığımız programların hepsi, tedarik zincirimizin dokunduğu insanlar ve topluluklar üzerinde ölçülebilir etkiler yaratıyor. Ama işimizin bununla bitmediğini biliyoruz. Her zaman dinliyor, öğreniyor ve daha iyisini yapmak için kendimizi zorluyoruz. Herkesin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak çözümler bulmak amacıyla bundan sonra da en iyi fikirlerimizi başkalarıyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Tedarikçilerimizin gelişimini
titizlikle değerlendiriyoruz.

Tedarikçi performansı; işçi ve insan hakları, sağlık, güvenlik ve
çevre konularında titiz bir değerlendirme sürecine göre puanlanıyor. 2019’da 801 üretim tesisi ile lojistik, onarım ve iletişim merkezi değerlendirmeye tabi tutuldu. Ayrıca hizmet tedarik zincirimizin
diğer bölümlerinde 50 değerlendirme yapıldı. Bunlara ek olarak ergitme tesislerinde ve rafinerilerde 291 değerlendirme daha gerçekleştirildi. Ve tüm bu değerlendirmeler her yıl daha da
iyiye gittiğimizi gösteriyor.

 • 2019 %82 Yüksek performanslı tedarikçiler
 • 2019 %17 Orta performanslı tedarikçiler
 • 2019 <%1 Düşük performanslı tedarikçiler
 • 2018 %76 Yüksek performanslı tedarikçiler
 • 2018 %24 Orta performanslı tedarikçiler
 • 2018 %1 Düşük performanslı tedarikçiler
 • 2017 %59 Yüksek performanslı tedarikçiler
 • 2017 %40 Orta performanslı tedarikçiler
 • 2017 %1 Düşük performanslı tedarikçiler
 • 2016 %47 Yüksek performanslı tedarikçiler
 • 2016 %50 Orta performanslı tedarikçiler
 • 2016 %3 Düşük performanslı tedarikçiler
 • 2015 %36 Yüksek performanslı tedarikçiler
 • 2015 %58 Orta performanslı tedarikçiler
 • 2015 %6 Düşük performanslı tedarikçiler
 • 2014 %26 Yüksek performanslı tedarikçiler
 • 2014 %60 Orta performanslı tedarikçiler
 • 2014 %14 Düşük performanslı tedarikçiler

Çalışmalarımızla ilgili
daha fazla bilgi edinmek için raporun tamamını inceleyin.

Ek Raporlar

Apple’ın Şartları
Apple Tedarikçileri
Raporlar ve Dosyalar

Tedarikçi Sorumluluğu ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşın.